EN
AZ Serisi Absolute Enkoder'li Step Motor & Programlanabilir Sürücü Özellikleri

AZ FLEX Serisi Absolute Enkoder'li  Step motor & Programlanabilir Sürücü

AZ Serisi 0.36° adımlamalı Absolute Enkoder'li kapalı çevrim step motorlar, pil desteği olmadan ve harici sensör kullanmadan mutlak pozisyonlama için kullanılabilir. AZ Serisi Step motorlar Çalışma esnasında ısı üretmez. Bu sebeple %40'a varan enerji tasarrusu sağlar. Step motor'un çalışması ve gelişmiş fonksiyonların kullanılması MEXE02 ( ücretsiz ) yazılım ile gerçekleşir. AZ Serisi step motorlar akıcı bir performans sunarken, kısa bir mesafe üzerinden hızlı konumlandırma işlemleri gerçekleştirebilir
 
FLEX I/O kontrol, Modbus (RTU) kontrol, ya da bir ağ dönüştürücüsü ile Fabrika Otomasyonu (FA) ağ denetimi için kullanılan ürünlerin genel adıdır. FLEX ürünleri kolay bağlantı, kolay kontrol etkinleştirme ve sistem yapılandırma karmaşıklığını azaltır.
 

İleri Teknoloji, Uygun Fiyat

Orientalmotor firması geliştirilmiş olduğu kompakt, düşük maliyetli, pilsiz mekanik tip mutlak Enkoder patentini aldı.  AZ Serisi Step motor bu özelliği  ile yüksek kalite'yi uygun fiyata sunar  ve maliyetleri düşürmede katkıda bulunur.
 

 

Sürücü Özellikleri

AZ Serisi sürücü özelliklerinde özel bir Acil Stop Butonu ile Durdurma, Acil Tork kapalı (ETO) Fonksiyonları vardır.
 
Ayrıca, standart bir USB kablosu ile bir bilgisayara bağlanmak için kullanılabilir.
 

 

 
Yeni geliştirilen Absolute Enkoder
 
Mekanik Tip Enkoder ( Pil Gerekli değil)
 
Birden fazla dişli'den oluşan bir mekanik algılayıcı kullanılır. Konumlama bilgileri tek tek dişlilerin açısını tanıyarak tespit edilir. Bunun bir sonucu olarak, bir pil gerektirmez.
 
Multi-Dönüş Absolute Sistemi
 
Mutlak pozisyon algılama ve Home Pozisyon konumu motor milinin ± 900 tur dönmesinde bile (1800 dönmeler) mümkündür.
 
Ana Ayar Yöntemi
 
Home Sensör konumu kolayca Mutlak Sensör tarafından kaydedilen sürücü yüzeyinde "home preset" düğmesine basarak ayarlanabilir. Buna ek olarak, home ayarı, yazılım veya harici giriş sinyali ayarları MEXE02 yazılım ile mümkündür

 

 
Harici Sensör Gerekmez
 
Mutlak sisteminin kullanılması ile, örneğin ana sensör ve limit sensörü olarak dış sensörler gerekli değildir.
 
Azaltılmış Maliyet
 
Sensör maliyetleri ve kablolama maliyetleri daha düşük sistem maliyetleri için azaltılabilir.
 
Basit Kablolama
 
Kablolama basitleştirildiğinden ekipman tasarımı için serbestlik derecesi artar.
 
Dış Etkenlerden Etkilenmeyen Sensör
 
Sensör arızaları, sensör kablo bağlantısı kesilmesi (yağ sisi ile dolu veya bağlı metal işleme tesisleri, metal parçaları ile dolu ortamlarda çalışırken) sensör arızası ile ilgili hiçbir endişeye gerek yoktur.
 
Geliştirilmiş Home-Sensör Dönüş Hassasiyeti
 
Home-Sensör dönüş hassasiyeti herhangi bir varyasyonda ve ne olursa olsun hızlı şekilde yapılır. Çünkü home pozisyon doğruluğu arttırılmıştır.
 

 

Kısaltılmış Sıfırlama Zamanı - Yüksek Hızlı Home Sensör Dönüşü

Home Sensör geri dönüşü harici sensör olmadan mümkün olduğundan, home sensör'e dönüş kısaltılmıştır. Makine döngüsü için sensör hassasiyeti dikkate alınmadan yüksek hızda yapılabilir.

 

 

 
Home Sensör'e dönüş ve Sıfırlama Gerekmez
 
Eğer Enerji bir konumlandırma işlemi sırasında kesilse bile, konumlandırma bilgileri korunur. Ayrıca, Programlanabilir kontrolörlü modellede, üretim hattında bir acil durdurma işlemlerinde home pozisyonlama işlemi yapmadan konumlandırma işlemlerine yeniden başlatabilirsiniz.
 

 

Pil Gerekli Değil

Mekanik tip Absolute sensör sayesinde pil gerekli değildir. Konumlandırma bilgileri Mutlak Sensör tarafından mekanik olarak yönetilmiş olduğundan, konumlandırma bilgileri güç kapansa veya motor ve sürücü arasında kablo bağlantısı kesilse bile korunur.
Sınırsız Sürücü Kurulumu 
 
Kontrol kutusu'nun tasarımında esneklik ve kullanıcıya özgürlük sağlar. Sürücü montajında pil montajı ve pil değişimi için alan sağlamaya gerek duymaz.
 
Azaltılmış Bakım ihtiyacı
 
Pil olmadığından değiştirme, bakım zamanı ihtiyacı ve maliyetler azaltılabilir. 
 
Pozisyon'da tutma torku esnasında Motor ve Sürücü arasındaki kablo bağlantısı kopmuş olsa dahi
Konumlama bilgisi Absolute Encoder içinde saklanır.
 
* Konumlandırma bilgileri Absolute Encoder içinde saklandığı için, motor değiştirildiği zaman home pozisyonu sıfırlanması gerekecektir.
 

 

 
Yüksek Güvenilirlik
 
Yüksek Güvenilirlik açık çevrim denetim esası ve Orientalmotor firması'nın benzersiz kontrol yöntemi  kapalı çevrim kontrol yöntemi birleştirilerek sağlanır.
 
Ani Yük Dalgalanması ve Ani Hızlanmalarda İşlem devam eder
 
Normal şartlarda, açık çevrim kontrol altında pulse komutları ile senkron çalışır. Step motor'un kompakt boyutu ve yüksek tork üretimi, mükemmel hızlanma performansı anında tepki verir. Aşırı yüklenme durumunda, bu konumunu düzeltmek için kapalı çevrim kontrolü hemen harekete geçer.
 
Anormallik Durumunda Alarm Sinyal Çıkışı 
 
Sürekli aşırı yük uygulanması durumunda alarm sinyali çıkışı verir. Konumlandırma tamamlandığında ayrıca bir sinyal çıkışı verir.  Bu sistemde yüksek güvenilirlik sağlar.
 
Hiçbir Ayar Gerekmez
 
Normalde açık çevrim kontrolü ile çalıştıran Step motorlar, pozisyonlama esnasında kayış mekanizması, kam ya da zincir dişli, vb kullanımında yük dalgalanması olsa bile kazanç ayarı olmadan çalışması mümkündür.
 
Pozisyonda tutma Kuvveti ile durma
 
Konumlandırma sırasında motor arama olmadan kendi tutma kuvveti ile durur. Mekanizmanın düşük sertlikte durdurulması sırasında titreşim olmaz. Bu nedenle titreşimin olmaması gerektirdiği uygulamalar için idealdir.
 

 

 
Enerji tasarrufu
 
Isı üretimi Yüksek Verimli motor sayesinde azaltılmıştır. Bu sistemde enerji tasarrufu sağlar.
 
Düşük Isı Üretimi
 
Step Motor çalışma esnasındaki ısı üretimi düşürüldü ve daha yüksek verimlilik sağlandı.
 
 

 

* Konvansiyonel Oriental Motor Ürünleri'ne göre % 47 Daha Az Güç Tüketimi daha fazla Enerji Tasarrufu

 

 

 
Redüktör Seçenekleri
 
Oriantalmotor firması Redüktörlü Step motor seçeneklerini sunar; Step motor ve Redüktör önceden  montajlı şekilde gelmektedir. Böylece tork dayanıklığı, doğruluk açısı ( Backlash ) ve liste fiyatı en uygun model Redüktörlü Step motor seçilebilir.
 

 

 
Dahili Kontrolörlü ( Veri saklanan tip) Paket
 
Yerleşik Kontrollör ile,  sürücüsü çalışma verileri seçilen bir ana bilgisayar yardımıyla ayarlanır ve sisteminden yürütülür. Ana sistem bağlantı ve kontrol ile yapılır;  I / O, Modbus (RTU) / RS-485 veya Fabrika Otomasyon ağı
 

 

 

MEXE02 Veri Ayarı Yazılımın Kullanımı ile Kolay Kullanım

 
Kolay Ayar ve Kolay Sürüş
 
Birim Ayar Sihirbazı
Bu belirlenmiş birimler hareket miktarı, hızı ve giriş sağlayan, görüntüleyen  bir fonksiyonudur. Kolayca ekranda görüntülenen yönergeleri izleyerek ayarlanabilir.
 
 

 

 
Pozisyon tanımlama ve Uzaktan Çalışma
 
Yazılım ayarı Veri home sensör ayarını yapmak ve aynı zamanda motoru sürmek için kullanılabilir. Bu pozisyon tanımlama veya test sürüşü amaçlı kullanılabilir.
 
 

 

 
İzleme Fonksiyonu
 
I/O İzleme
Sürücü I/O durumu kablo bağlantısı ile  bir bilgisayarda kontrol edilebilir. Bu kablolama I/O kontrolleri veya I/O çalışması sırasındaki kontrolleri için kullanılabilir.
 
 

 

 
Dalga formu İzleme
 
Motorun çalışma durumu (örneğin komut hızı ve geri bildirim hızı gibi), bir osiloskop gibi görüntü tarafından kontrol edilebilir. Bu cihaz, başlangıç ve ayarlama için de kullanılabilir.
 

 

 

 
Alarm İzleme
 
Bir anormallik meydana geldiğinde, anormallik ayrıntıları ve çözüm kontrol edilebilir. Çünkü çözüm, anormallikleri çabuk yanıtlayarak mümkündür.
 
 

  

 

GenelDöküman Parça NoDilRevizyonİndir
AZ Serisi Katalog---
AZ Serisi PLE_PLN_PLFE Redüktörlü Katalog---